Hopp til innholdet
Banksjef og styreleder i Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank
Banksjefene og styrelederne i Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank.
Nyhet

Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank inngår intensjonsavtale om sammenslåing

Styrene i Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank har i dag inngått en intensjonsavtale og besluttet å gå videre i forhandlinger om en mulig sammenslåing av de to bankene. En eventuell sammenslåing vil bli endelig besluttet av bankenes generalforsamlinger før utgangen av 2026.

Bakgrunn

Det norske banklandskapet er i betydelig endring. Økt konkurranse, økte regulatoriske krav, samt kundenes forventninger og digitalisering vil utfordre bankbransjen vesentlig fremover. Utnyttelse av nye teknologiske muligheter, herunder KI, krever tilstrekkelig skala, kompetanse og investeringsevne.

Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank er hver for seg veldrevne og solide sparebanker med dyktige medarbeidere, men sammen vil bankene være enda bedre rustet til å møte dagens og fremtidens utfordringer.

Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank er en god match med relativt lik størrelse og begge er en del av Eika Alliansen. Bankene har en geografisk nærhet i Østfold, men ikke overlappende markedsområder.

Gjennom vår lokale tilhørighet, gode kundeopplevelser og konkurransedyktige betingelser har den nye banken ambisjoner om å være kundens førstevalg i Østfold, Follo og Nedre Romerike.

Enstemmige styrer i Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank mener at en sammenslåing gjør at bankene har bedre forutsetninger for å møte de fremtidige utfordringer enn de vil ha hver for seg.

– Denne sammenslåingen handler ikke bare om å bli større, men om å bli sterkere for de vi er til for. Vi sikrer et robust og moderne banktilbud til kundene våre, gode og utviklende arbeidsplasser for de ansatte og ikke minst etablerer vi en lokal stiftelse som skal forvalte og gi tilbake den verdiskapingen som lokalsamfunnet har bygget opp gjennom mer enn 100 år, sier styreleder i Berg Sparebank, Bjørn Brevig.

– Vi forvalter verdier som er skapt i lokalsamfunnet gjennom snart 180 år. Dette ansvaret tar vi på alvor. Gjennom en sparebankstiftelse sikrer vi at samfunnskapitalen lever videre og gir mer tilbake. Samtidig bygger vi en sterkere og mer robust bank for kunder, ansatte og lokalsamfunn, fortsetter styreleder i Trøgstad Sparebank, Morten Sætra.

 – En klok person sa engang at det du ønsker å bevare må du endre. Ved å slå oss sammen tar vi et aktivt grep om vår egen fremtid, og vi bygger en enda bedre bank for kunder, ansatte og lokalsamfunn enn hva vi kan være hver for oss, forteller administrerende banksjef i Berg Sparebank, Jørn Berg.

– Ambisjonen er klar: Den nye banken skal være ledende på gode kundeopplevelser i hele Østfold, Follo og Nedre Romerike, samtidig skal vi styrke lokalsamfunnene, bygge kompetansearbeidsplasser og være en drivkraft for bærekraftig utvikling i regionen. Sammen skal vi skape en enda bedre lokalbank for kunder, ansatte og lokalsamfunn, sier Lars Dingstad-Eriksen, administrerende banksjef i Trøgstad Sparebank.

– En sammenslåing av de to bankene vil gi oss en sterkere og mer robust organisasjon. Ved å samle kompetanse, ressurser og erfaringer kan vi sammen utvikle banken videre og skape nye muligheter, sier de hovedtillitsvalgte, Ingvild Jamt og Øyvind Aas som ser positivt på den planlagte sammenslåingen.

"Ambisjonen er klar: Den nye banken skal være ledende på gode kundeopplevelser i hele Østfold, Follo og Nedre Romerike, samtidig skal vi styrke lokalsamfunnene, bygge kompetansearbeidsplasser og være en drivkraft for bærekraftig utvikling i regionen. Sammen skal vi skape en enda bedre lokalbank for kunder, ansatte og lokalsamfunn"

Lars Dingstad-Eriksen, administrerende banksjef i Trøgstad Sparebank.
Styrene i Berg Sparebank og Trøgstad Sparebank.

Sammen blir vi bedre

Sammen blir vi enda bedre for lokalsamfunnene våre.

Samfunnskapitalen som er skapt lokalt skal ivaretas gjennom to sparebankstiftelser, som også vil sikre lokalt eierskap.

Økt konkurransekraft gir større utlånskapasitet og mer overskudd til lokale stiftelser og lokalsamfunnene.

Gjennom lokale Veksthus vil vi bygge slagkraftige kompetansehus og møteplasser for næringslivet.

Sammen blir vi en enda bedre bank for kundene våre.

Gjennom personlig og helhetlig økonomisk rådgivning, skal banken med Veksthusene bli ledende på kundeopplevelser i Østfold, Follo og Nedre Romerike.

Banken skal ha kompetente rådgivere med lokalkunnskap sammen med konkurransedyktige produkter, gode digitale løsninger og korte beslutningsveier.

Banken får økte finansielle muskler og mer utlånskraft, til gode for lokalt næringsliv.

Sammen blir vi en enda bedre arbeidsgiver for våre ansatte.

Sammen skal vi videreutvikle gode, attraktive, lokale arbeidsplasser, samt bygge robuste fagmiljøer. Ingen ansatte vil miste jobben som følge av sammenslåingen.

Banken skal ikke ha et hovedkontor, men seks slagkraftige lokalbankkontorer med lokalbanksjefer som kjenner markedet godt og med korte, lokale beslutningsveier.

Sammen skal vi bygge en ny attraktiv sparebank for Østfold, Follo og Nedre Romerike.

Vi har identifisert fire nøkkelpunkter for den sammenslåtte bankens videre utvikling

  • Øke ut bankens inntektspotensial gjennom økt konkurransekraft
  • Bygge merkevare
  • Sikre god styring og kontroll
  • Utvikle en god kostnadsposisjon

Tidsplan og forutsetninger for gjennomføring

Det legges opp til at bankenes styrer behandler en eventuell fusjonsplan medio oktober 2026, og at sammenslåingen vil bli endelig besluttet av bankenes generalforsamlinger i starten av desember 2026. Etter foreløpig tidsplan vil en gjennomføring av sammenslåingen kunne skje i løpet av sommeren 2027.

Intensjonsavtalen regulerer hovedpremissene for en mulig sammenslåing og er betinget av blant annet følgende forhold:

  • Godkjennelse av en fusjonsplan i bankenes respektive styrer og generalforsamlinger
  • Nødvendige godkjennelser fra Finanstilsynet

Det foreslås at deler av grunnfondskapitalen i de to bankene omdannes til eierkapital som blir eid av to nyetablerte stiftelser fra hver bank. Resterende grunnfondskapital i eventuell ny bank blir øremerket de to bankene.

Fakta om sammenslått bank – tall pr. 31.12.2025

  • Berg og Trøgstad Sparebank
  • To sparebankstiftelser
  • Etablert 1847
  • Ikke hovedkontor, men seks lokalbankkontorer i Halden, Trøgstad, Fredrikstad, Fetsund, Askim og Ski.
  • 69 ansatte
  • Styreleder: Jørn Berg/Banksjef: Lars Dingstad-Eriksen
  • Forretningskapital: ca. MRD 14,4
  • Brutto utlån inkl. Boligkreditt: ca. MRD12,2.
  • Egenkapital: ca. MRD 1,7
  • En samlet ren konsolidert kjernekapitaldekning på 26,7 prosent.
  • Omkring 20.000 kunder.
  • Eika Alliansen
  • Aktiv Østfold Eiendomsmegling
  • Eika Økonomi Øst
  • Veksthus

Kontaktpersoner

Berg Sparebank:

Styreleder Bjørn Brevig

E-post: bbrevig@me.com

Telefon: +47 901  97829

 

Adm. banksjef Jørn Berg

E-post: jorn.berg@berg-sparebank.no

Telefon: +47 913 13 343

 

Trøgstad Sparebank:

Styreleder Morten Sætra

E-post: morten@data-link.no

Telefon: +47 950 82 356

 

Adm. banksjef Lars Andre Dingstad-Eriksen

E-post:  lde@tsbank.no

Telefon: +47 975 89 080